Mesečni arhiv: november 2021

SREČANJE Z GASILCI

GASILCI V VRTCU CIRKULANE

Mesec oktober je mesec požarne varnosti, zato so v vrtcu potekale dejavnosti na temo gasilci. V vsaki skupini so otroci ustvarjali in spoznavali gasilce, kaj počnejo in kje imajo svoj gasilski dom z gasilskimi vozili ter opremo. Med nas smo povabili gasilce PGD Cirkulane. Predstavili so nam gasilsko vozilo z vso opremo. Otroci so se preizkušali v gašenju z vodo iz cevi. Ogledali smo si notranjost vozila, gasilca pa sta nas presenetila tudi z gasilsko sireno. Najmlajšo skupino sta gasilca pozdravila kar v avli vrtca. Otrokom sta pokazala delavsko in svečano obleko nato pa jim dovolila nadeti gasilsko čelado. Kakšno veselje je bilo to! Da pa nismo samo gledali in občudovali gasilca, vozila,… smo se naučili tudi plesati na pesem Gasilci, na koncu pa glasno vzkliknili gasilski pozdrav  »NA POMOČ«. 

JESENSKE AKTIVNOSTI PRI BUBAH

Ni dolgo tega, ko smo uživali ob božanju toplih poletnih žarkov, ko smo svoje ritke namakali v bazenih ali na morju in že smo krepko zakorakali v jesenski čas, ko nas narava obdari s svojo raznolikostjo, ko nas razveseljuje pogled na barve, na rahel jesenski veter in nas kar vabi, da jo vsakodnevno raziskujemo.

Seveda pa kljub pestrim vsakodnevnim aktivnostim ne pozabimo na upoštevanje in utrjevanju pravil, ki jih imamo v skupini. Upoštevanje pravil je za nas velike Bube zelo pomembno, saj se s tem veliko naučimo, smo do drugih spoštljivi in zaradi upoštevanja vsega tega je vzdušje v skupini prijetno. 

Ker smo že veliki, drug drugega opozarjamo, če so kdaj ritke na stolih med obroki nemirne, znamo se poslušati med seboj, upoštevamo navodila vzgojiteljice, smo strpni…če pa nam kaj ne gre dobro od rok, pa si med seboj pomagamo, saj smo res pravi prijatelji.

Nadvse uživamo, ko se sproščeno igramo v igralnih kotičkih…sestavljamo visoke stolpe, se vživimo v vlogo mamice in lepo skrbimo za naše dojenčke, radi sestavljamo sestavljanke, prebiramo knjigice, včasih pa tudi avlo vrtca spremenimo v pravo igralnico.

Jesenski čas je čas, ki nam ponuja veliko materiala in idej za ustvarjanje, zato smo si jesen pričarali tudi v igralnici. Družbo na oknih nam delajo gobice, miške in pa plašen zajček.

Urili smo se v rezanju s škarjicami in šlo nam je odlično od rok. Izdelali smo si sadna drevesa, ki krasijo hodnik in gobice, ter živali, ki krasijo našo igralnico. 

V času trgatve smo se veliko pogovarjali o tem običaju, ki je v našem kraju pravi praznik. Tudi sami smo si izdelali vinograd. Naši spretni prstki so izdelali kroglice iz servietk, ki smo jih uporabili kot grozdne jagode. Le-te smo zalepili in nastala je prava vinska trta.

V mesecu oktobru pa praznujemo prav mi…veliki in mali otroci. V Tednu otroka so vzgojiteljice pripravile prav posebne dejavnosti. Iz dneva v dan smo razigrano uživali in ustvarjali.

Iz kosov različnega blaga in slame smo izdelali strašilo. Odpravili smo se na dolgi sprehod, na katerem seveda ni manjkala malica iz nahrbtnika. Sodelovali smo v projektu »Ulice otrokom«, katerega namen je ozaveščanje vseh udeležencev v prometu, da smo udeleženci tudi mi, najmlajši in da je treba na nas še posebej paziti. Cesto, ki vodi mimo vrtca, smo zaprli za ves promet in jo porisali s kredami. V vrtcu pa nas je obiskala tudi prav posebna punca Biba, ki se rada giba in nas dodobra razmigala, ter nas razveselila s pravljico o Rdeči žogi. Za zaključek prijetnega tedna pa smo se spremenili v male kuharje in si spekli palačinke. Mmmmmm, bile so slastne.

Letos smo se vključili tudi v projekt »Varno v vrtec in šolo«. Na sprehodih smo spoznavali varne in malo manj varne poti. Utrjevali smo pravila v prometu, hojo po pločniku in hojo po cestišču brez pločnika. Na tleh igralnice smo izdelalali cestišče. Pri igranju z avtomobilčki smo upoštevali znanje, ki smo ga pridobili na sprehodih.

Ker je mesec oktober mesec požarne varnosti, so nas v vrtcu obiskali gasilci. Predstavili so nam opremo, ki jo uporabljajo pri svojem delu. Zadali so nam prav posebno nalogo. Preizskusili smo se v škropljenju s cevjo in vsi smo nalogo opravili, saj nam je šlo odlično od rok.

V vrtcu nam nikoli ni dolgčaš, vedno se vzgojiteljice zelo potrudijo, da nam pripravijo veliko raznolikih in zanimivih dejavnosti. 

Otroci in vzgojiteljice najstarejše skupine so nas en lep, sončen dopoldan še posebej razveselili, saj so nam pripravili kostanjev piknik. Zaradi te korone, ki nas spremlja že kar nekaj časa, se nismo mogli družiti, kot na vseh dosedanjih piknikih, ampak vseeno smo nadvse uživali. Vsaka igralnica si je na svoji terasi naredila svoj piknik. Naši spretni prstki so ob luščenju kostanjev hitro postali črni in trebuščki so bili zadovoljni.

Včasih pa nam kak dan popestri praznovanje rojstnega dne. Tisti dan je za slavljenca/slavljenko prav poseben. Na torti ne manjka svečk, prepevamo pesmice, rajamo ob glasbi. Vsi skupaj izdelamo tudi darilo, ki si ga otrok, ki praznuje z veseljem odnese domov.

V vrtcu pa skrbimo tudi za naše zdravje. Veliko se gibamo, radi posežemo po sadju in seveda ne pozabimo na naše zobke. S svojim obiskom nas je razveselila tudi medicinska sestra Brigita, ki nam je predstavili pravljico o zobnih črvičkih, o Lumpiju in Capiju. 

Delček tega kar smo doživeli si lahko ogledate na spodnjih fotografijah. 

INDIJANCI PRI METULJIH

»Kili kili kili, jaka zaka, joko ama, bum bum bum…« tako je odmevalo v vrtcu Cirkulane prejšnji teden, ko so otroci iz skupine Metulji skupaj z vzgojiteljicama postali čisto pravi Indijanci.

Preden smo vrtčevsko igrišče spremenili v indijansko vas ,smo imeli veliko dela z izdelovanjem indijanskih rekvizitov ter spoznavanjem njihovega življenja. Naučili smo se indijansko pesmico ter indijanski ples. Zelo nestrpno smo pričakovali petek, ko smo z malo čarovnije in veliko truda naše dvorišče spremenili v indijansko vas. Na ta dan smo si izbrali čisto prava indijanska imena, kot so  Zvita lisica, Visoka smreka, Nevidna rosa, Pogumni jastreb, Bela lisica, Bela megla, Neustrašni blisk, itd. Kako pa smo poimenovali indijansko vas? »IJLUTEM«! Če razvozlate skrivnost našega imena prihodnjič vabljeni v naše pleme.

PRI LUPINICAH

Jesenski čas se je prevesil v lepe pisane obleke gozda in narave. Tako so se tudi naši najmlajši otroci navadili življenja v vrtcu in smo sedaj že prav velike Lupinice. Na začetku meseca septembra smo velik poudarek namenili samostojnosti otrok, sploh pri prehranjevanju in sami hoji. Danes smo že pravi velikani, saj vendarle samostojno posežemo po hrani, za seboj znamo počistiti, predvsem pa že strumno korakamo in se veselimo vsakega dne posebej.

Jesenske mesece smo veliko preživeli na terasi – se igrali, razgibavali z žogami ali ob slikicah, predvsem uživali na sončku ter opazovali večje otroke na igrišču vrtca. Bili smo tudi na šolskem igrišču in lovili listke, se plazili na hrib ter likovno ustvarjali po asfaltni površini vrtca. Zelo radi poslušamo glasbo, plešemo na blazini in pojemo.

Po vsebini pesmice »Živali jeseni« je nastal projekt. Naslikali smo ježka z listjem, medvedka, veverico in ptice, ki smo si jih razstavili na omaro v igralnici. Spoznavali smo tudi pravljico »Razbita buča« in se obenem srečali z ročnimi lutkami.
Seveda smo poskrbeli tudi za dekoracijo na hodniku in pravo teto Jesen. Ste si mar ogledali naše ježke?

Kaj več, pa v naši galeriji.

Tradicionalni slovenski zajtrk

Tudi letos smo v našem vrtcu obeležili Tradicionalni slovenski zajtrk, ki je bil v petek, 19.11. Njegova izvedba je zaradi epidemije bila malo drugačna kot pretekla leta.

V tem času smo se v preteklih letih razveselili obisk čebelarjev, ki so nam dopoldan popestrili s predstavitvijo svojega dela. Letos takšna izvedba ni bila mogoče, smo pa kljub temu nadvse uživali, saj nas je v vrtcu obiskala čebelica Lidija, ki nas je popeljala v čudoviti svet pesmi in plesa.

Prepevali smo nam že znano pesem “Čebelica” (Janez Bitenc). Posamezniki so si nadeli kostume čebelic in vsebino pesmice tudi uprizorili. Nato pa se je začela prava zabava, saj nas je čebelica naučila koreografijo pesmi “Zum, zum, zum” (Romana Krajnčan).

Priprave na Tradicionalni slovenski zajtrk so potekale skozi ves teden. Tako smo po skupinah likovno ustvarjali na temo čebelic, pogovarjali smo se o pomenu zajtrka za naše telo, spoznavali smo življenje čebelic preko pravljic, pesmic. Poslušali in prepevali smo pesmi o čebelah, pripravljali smo namizne pogrinjke.

In kaj smo zajtrkovali v petek?…Na naših krožnikih niso manjkali domač kruh, med in maslo. Pili smo mleko, za na konec pa smo pojedli še jabolko.

Delček vsega si lahko ogledate na spodnjih fotografijah.